درحال بارگزاري

 

آشنايي با مجمع جهاني اهل‌بيت عليهم السلام

مقدمه

پيامبر اعظم حضرت محمد مصطفي (ص) در آخرين دستورات خود به امت اسلام، آنان را به پيروي از دو گوهر گرانبها اندرز داد ؛ قرآن كريم و اهل‌بيت عصمت و طهارت. بنا بر اين وصيت، ائمه اطهار(ع) محور و مرجع دينمداران جهان‌اند كه بسان قرآني ناطق، شؤون دين و دنياي آنان را به سوي كمال هدايت مي‌كنند.

گرچه پيروان اهل‌بيت (ع) در طول تاريخ و با الگو قرار دادن پيشوايان خود، افتخار دفاع از اسلام، صيانت از مسلمانان و نشر فرهنگ ناب اسلامي را داشته و در اين خصوص بيشترين تلاش و فداكاري را از خود نشان داده‌اند، اما وجود زمينه‌هاي مناسب براي تبادل افكار و علايق مشترك بين پيروان اهل‌بيت(ع) و نيز لزوم هفكري و همياري براي رفع مشكلات اجتماعي و فرهنگي جهان اسلام و همچنين استفاده از منابع عظيم مادي و معنوي مسلمانان، ايجاب مي‌نمود كه سازماني فراگير بر اين مأموريت‌ها همت گمارد.

بر همين اساس مجمع جهاني اهل‌بيت ـ عليهم السلام ـ به عنوان يك سازمان غيردولتي و جهاني، به دست جمعي از نخبگان پيرو اهل‌بيت (ع) و تحت اشراف مقام معظم ولایت فقیه و مرجعیت عالیه جهان تشیع، تأسيس شد تا  رسالت خطير شناسايي، سازماندهي، آموزش و پشتيباني از علاقمندان به خاندان عصمت و طهارت(ع) را عهده‌دار گردد.

سرعت تحولات، فشرده شدن زمان و مكان، انقلاب ارتباطات و دوچندان شدن نقش سازمان‌هاي بين‌المللي در جهان معاصر نيز اكنون بر اهميت وجود اين نهاد افزوده است.

اين سازمان بين‌المللي، به حول و قوه الهي تاكنون اقدامات شايسته‌اي انجام داده است و در استمرار اين رسالت خطير، دست دوستي، برادري و همكاري خود را صميمانه به سوي همه مسلمانان جهان بلند مي‌نمايد.

نوشتار حاضر حاوي اطلاعات مختصري از تاريخچه، اهداف، تشكيلات و اهم فعاليت‌هاي مجمع جهاني اهل‌بيت (ع) است.

 

اهداف

مهم‌ترين اهداف تأسيس و فعاليت مجمع جهاني اهل‌بيت(ع) به شرح زير است :

1. احياء و گسترش فرهنگ و معارف اسلام ناب محمدي و حراست از حريم قرآن و سنت پيامبر اكرم (ص)و اهل‌بيت عصمت و طهارت(ع).

2. ايجاد و تقويت وحدت در بين اتمامي ابناء امت اسلام، بويژه ميان پيروان اهل‌بيت (ع).

3.  حمايت از موجوديت مسلمانان جهان و حقوق پيروان اهل‌بيت (ع).

4. توسعه زيرساخت‌هاي مادي و معنوي پيروان اهل‌بيت(ع) در جهان.

5. كمك به رشد و اصلاح وضعيت فرهنگي، سياسي، اقتصادي و اجتماعي پيروان اهل‌بيت (ع) ‌در سراسر جهان.

6. خارج كردن پيروان اهل‌بيت(ع) از مظلوميت رسانه‌اي و محروميت‌هاي علمي.

 

ارکان و تشكيلات

ـ مجمع عمومي

مجمع عمومی، نهادي متشکل از نخبگان، فرهیختگان و اندیشمندان پیرو اهل بیت (ع) از سراسر جهان است. اعضاي اين مجمع دائما با مجمع جهاني اهل‌بيت(ع) در ارتباط هستند و هر چهار سال یک‌بار نيز به شكل مشترك گرد هم مي‌آيند.

ـ شورای عالی

شورای عالی، مشتمل بر جمعی از اعضای برجسته مجمع عمومی است که مسؤولیت تصویب‌ سیاست‌ها، برنامه‌ها  و بودجه مجمع جهانی اهل‏بیت (ع) و نظارت بر حوزه‌هاي اجرايي آن را بر عهده دارد.

ـ دبیرکل

دبیرکل، عالی‌ترین مقام اجرایی مجمع جهانی اهل‏بیت (ع) است که برای اداره مجمع  و اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های مصوب، از سوی شورای عالی انتخاب مي‌گردد.

اکنون «حجت‌الاسلام والمسلمين محمدحسن اختري» دبیرکل مجمع است.

ـ معاونت‌ها

چهار معاونت‌ مجمع به نام‏های "امور بين‌الملل"، "امور فرهنگي"، "امور اجرايي" و "امور اقتصادي" فعاليت مي‌كنند.

 

برخي فعاليت‌هاي مهم

1. اجلاس مجمع عمومي

اولين اجلاس مجمع عمومي در بهمن‌ماه 1372 در تهران برگزار گرديد و بالغ بر 330 نفر از اعضاي اين مجمع از 61 كشور جهان و نيز گروهي از دانشمندان،‌ پژوهشگران، و كارشناسان مسايل گوناگون از كشورهاي مختلف اسلامي در آن شركت كردند.

اجلاس دوم مجمع عمومي در بهمن ماه 1376 برگزار شد كه درآن بيش از 350 نفر از انديشمندان جهان اسلام از 56 كشور جهان شركت نمودند.

سومين اجلاس مجمع عمومي در مهرماه 1382 نيز با حضور 500 نفر از 80 كشور تشكيل شد كه در آن علاوه بر بررسي محورهاي مورد بحث، كميته‌هايي نيز براي ساماندهي مسائل اقتصادي شيعيان و نيز دفاع از حقوق آنها بر پايه مباني و مفاهيم حقوق بشر ايجاد گرديد.

اجلاس چهارم مجمع عمومي مرداد ماه 1386 همزمان با اعياد شعبانيه 1428 ق.  برپا شد كه بيش از 460 نفر از اعضاي مجمع از 110 كشور جهان در آن شركت نمودند.

2. پژوهش

این بخش به طور کلی متصدی امور ذیل است:

الف) آماده سازی و ارایه طرحهای پژوهشی؛

ب) آماده سازی کتب، ویراستاری و نمایه‏زنی؛

پ) عقد قراردادهای لازم در رابطه با خرید امتیازات کتب از مؤلفان و محققان؛

ت) تشکیل و اداره هیأت علمی.

3. ترجمه

اداره مجلات مجمع جهاني اهل‌بيت(ع) با سازماندهي مترجمان به زبان‌هاي مختلف، آثار پژوهش شده و نيز ديگر آثار ارزشمند و فاخر شيعي را به زبان‌هاي انگليسي، عربي، فرانسوي، اسپانيولي، تركي آذري، تركي استانبولي، كردي، ......

اين اداره به غير از ترجمه كتاب‌، در زمينه ترجمه ترجمه مقالات، بيانيه‌ها و مكاتبات مربوط به مجمع نيز فعال است.

4. نشر و توزیع

آنچه از سوی دو بخش پژوهش و ترجمه، تولید می شود به وسیله بخش انتشارات و تبلیغات مجمع منتشر شده و به وسیله بخش توزیع، در اختیار عموم پیروان اهل بیت(ع) قرار می گیرد. نتیجه این اقدام، انتشار نزدیک به 1000 عنوان کتاب به 33 زبان زنده دنیا و ارسال آنها به اقصی نقاط جهان بوده است.

5. شرکت در نمایشگاه‏ها

مجمع جهانی اهل‏بیت(ع) همچنین به شرکت در نمایشگاه های بین المللی کتاب اهتمام ویژه ای دارد و از آنها به عنوان فرصت مناسبی برای ترویج معارف اسلامی و ارتباط با پیروان اهل‏بیت(ع) در کشورهای مختلف بهره می گیرد.

6. مجلات

مجمع جهاني اهل‌بيت‌(ع) در راستاي رسالت خود، چندين مجله دوره‌اي به زبان‌هاي گوناگون و در كشورهاي مختلف منتشر مي‌نمايد.

مجمع همچنين از انتشار تعداد ديگري از مجلات اهل‌بيتي به زبان‌هاي گوناگون و در كشورهاي مختلف جهان پشتيباني مي‌كند.

7. آموزش

مجمع جهانی اهل‏بیت(ع) از بدو تشکیل، نسبت به آموزش مخاطبان خویش در داخل و خارج کشور اهتمام ورزیده است .آموزش‏های ارائه شده از سوی مجمع را میتوان در موارد ذیل فهرست کرد :

1.آموزش رسمی و آکادمیک

2.آموزش‏های کاربردی

3.دوره‏های شیعه شناسی و پاسخ به شبهات

4.آموزش از راه دور

8. پاسخ به سوالات و شبهات

این اداره از بدو تأسیس تا کنون به هزاران سؤال و شبهه که از طریق پست، ایمیل یا تماس تلفنی واصل شده، پاسخ داده است.

9. سايت پورتال اهل‏بیت(ع)

اين پايگاه در مهرماه 1378 افتتاح شد و آدرس‏های www.ahl-ul-bayt.org   و www.ahlulbaytportal.ir هم‌اكنون در دسترس علاقمندان قرار دارد.

10. خبرگزاري اهل‌بيت(ع) ـ ابنا

سایت خبری ـ تحليلي اهل بیت(ع) با نام اختصاري ابنا و با آدرس www.abna.ir   اخبار مهم جهان اسلام و پیروان اهل بیت(ع)  را به زبان‏های متعدد از جمله انگلیسی، عربی، فارسی، اسپانيولي، فرانسوی، آلماني، روسی، چینی، ترکی استانبولی، ترکی آذری، ملایو، اندونزیایی و اردو منعكس مي‌كند. اين خبرگزاري هم‌اكنون به عنوان منبع معتبري براي اخبار شيعي، مورد استفاده رسانه‌ها و سايت‌هاي خبري در جهان است.

11. اطلاع‌رساني الكترونيك

توليد نرم‌افزارهاي علمي و الواح فشرده چندرسانه‌اي (مولتي‌مديا) نيز يكي ديگر از اقدامات مجمع جهاني اهل‌بيت(ع) است.

12. برگزاري همايش‌ها

به منظور نشر و گسترش فرهنگ اهل‌بيت(ع) و مشاركت انديشمندان جهان اسلام در مباحث فكري و عقيدتي، همايش‌ها و نشست‌هاي گوناگوني ملي، منطقه‌اي و جهاني از سوي مجمع جهاني اهل‏بیت(ع) برگزار مي‌گردد.

13. اتاق گفتگوي اينترنتي

در همين راستا، مجمع جهاني اهل‌بيت(ع) با راه‌اندازي گفتگوي اينترنتي (پالتاك) ، و توليد و پخش صدها ساعت برنامه زنده و غيرزنده معارفي، مسلمانان و پيروان اهل‌بيت(ع) را در سراسر جهان تحت پوشش قرار داده است.

14. پشتيباني مبلغان

مجمع جهاني اهل‌بيت(ع) با هماهنگي نهادهاي تبليغي و ترويجي، مبلغان آموزش‌ديده‌ي كشورهاي مختلف را به صورت‌هاي كوتاه مدت (ماه مبارك رمضان، محرم الحرام و فصل تابستان) و بلند مدت به مناطق گوناگون اعزام مي‌كند.

15. توسعه زيرساخت‌هاي مادي و معنوي

ـ ساخت مساجد و مراكز ديني

ـ حمايت از مساجد ومراكز اسلامي

ـ تجهيز كتابخانه‌ها

ـ حمايت‌هاي علمي

ـ اعطاي بورس تحصيلي، ايجاد فرصت مطالعاتي و حمايت از پايان‌نامه‌هاي دانشگاهي

16. اردوهاي فكري ـ ‌فرهنگي

مجمع جهانی اهل بیت(ع) با استفاده از جاذبه‏های تاریخی، تمدنی و مذهبی غنیمت شمردن این فرصت خدادادی، اردوهایی را برای پیروان اهل‏بیت(ع) از کشورهای مختلف سازماندهی می کند تا این عاشقان معارف ناب، علاوه بر بهره مندی از جو معنوی موجود در اماکن زیارتی ایران، از فرصت آموزشی کوتاه مدتی نیز استفاده کنند.

18. توليد آثار هنري

در واحد هنري مجمع جهاني اهل‌بيت(ع) ده‌ها تابلوي نفيس و مذهب هنري از آيات و روايات، در قالب خطوط نستعليق و ثلث و نيز تكنيك كالي‏‌گرافي توليد شده است.

 


نهادهاي وابسته

1. مجامع محلي

پيروان اهل‌بيت(ع) در سراسر جهان با الگوگيري از فعاليت سازماني مجمع جهاني اهل‌بيت‌(ع) ، اقدام به اخذ مجوز تأسيس "مجامع محلي اهل‌بيت(ع)" از دولت‌هاي متبوع خود نموده‌اند. هم‌اكنون بيش از 30 مجمع محلي رسمي در چهارگوشه جهان مورد حمايت مجمع هستند و ده‌ها دفتر محلي ديگر نيز ضمن انجام فعاليت‌هاي ديني، در راه اخذ مجوز لازم قرار دارند. 

2. كانون‌هاي فرهنگي

كانون‏هاي فرهنگي وابسته به مجمع جهاني اهل‌بيت(ع) از نخبگان علمي فرهنگي، طلاب غير ايراني وابسته به جامعة المصطفي، فارغ‏التحصيلان جامعة‌المصطفی مستقر در كشورهاي مختلف و دانشجويان فعال غيرايراني ـ اعم از دانشجويان دانشگاه بين‏المللي امام خميني (قزوين) و ديگر دانشگاه‏ها ـ تشكيل شده‌اند.

  1. كميته دفاع از حقوق مسلمانان پیرو اهل بیت(ع)

این کمیته با داشتن 350 عضو از 64 کشور در راستای آشنا ساختن پیروان اهل بیت(ع) و مسلمانان جهان با حقوق خود و روش‌های مطالبه قانونی و استفاده از نهادها و سازوکارهای جهانی برای رفع تبعیض و ستم مذهبی، نژادی و ... گام‌های مؤثر برداشته و توانسته است صدای مظلومان را به گوش سازمان‌های بین المللی برساند.

  1. جمعیت جهانی زنان پیرو اهل بیت(ع)

جمعیت جهانی زنان پیرو اهل بیت(ع) با 250 عضو از 50 کشور در جهت ارتقاء وضعیت فرهنگی- مذهبی زنان پیرو اهل بیت(ع) ، دفاع از حقوق آنان و رفع تبعیض و ستم از آنها تلاش می‌کند. اين جمعيت همچنين مركزي جهت شناسايي سازماندهي و تبادل نظر زنان پيرو اهل‌بيت(ع) به شمار مي‌رود.

  1. بنیاد بین المللی جوانان پیرو اهل بیت(ع)

این بنیاد به دنبال برگزاري اولين اجلاس جهاني جوانان پيرو اهل‌بيت (ع) در سال 1379 و با حضور170 جوان از 54 کشور جهان،  اعلام موجوديت كرد.

تلاش براي وحدت اسلامي، تبادل آرا و افکار میان جوانان پیرو اهل بیت(ع) و توانمندسازی آنان، ارتقاء آگاهی‌های علمی و مذهبی،  نوآوری و بهره‌گیری از علوم و فنون، تقويت نقش جوانان در مقابله با بحران هویت و توسعه ارتباطات برای شکوفا کردن استعدادهای جوان، از مهم‌ترین اهداف این بنياد است.

  1. كمیته خیرین پیرو اهل بیت(ع)

کمیته خيرين پيرو اهل‌بيت(ع) با حضور متمولان و بازرگانان نیکوکار و نهادهای انسان‌دوستانه‌ي ملی و بین‌المللی تلاش می‌کند به وضع محرومان مسلمان و پیرو اهل بیت(ع) در نقاط توسعه نیافته یا در حال توسعه‌ي دنیا رسیدگی نمايد و با ساخت مسجد، حسینیه، مدرسه، کتابخانه، بیمارستان و ... برای شیعیان، آنان را از استضعاف فکری و محرومیت اقتصادی خارج نماید.

اين كميته همچنين با تأسي به سيره‌ي پيامبر مهر و اهل‌بيت نيكوكارش(ع) در بلایای طبیعی، جنگ‌ها و مشکلات ديگر به ياري مصيبت‌ديدگان مي‌شتابد و براي كاهش آلام و رفع آثار این فجایع همکاری و هم‌اندیشی مي‌كند.

     7. دانشگاه اهل‌بيت(ع)

مجمع جهاني اهل‌بيت(ع) با هدف جذب و آموزش دانشجويان غير ايراني پیرو اهل‏بیت(ع) در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، اقدام به تأسيس دانشگاه اهل‌بيت(ع) نموده است. اين دانشگاه با اخذ موافقت از وزارت علوم، تحقيقات و فناوري رسما در سال 1380 فعاليت خود را آغاز نمود.

سايت اينترنتي این دانشگاه نيز با آدرس اینترنتی www.abu.ac.ir   قابل دسترسی است.

8. صندوق بازرگاني بين‌المللي

مجمع جهاني اهل‌بيت(ع) با هدف جذب و استفاده بهينه از سرمايه‌هاي متمولان پیرو اهل‌بیت (ع)، صندوق بازرگاني بين‌المللي را به ثبت رسانده است. هم‌اكنون سرمايه اوليه در نظر گرفته و با افراد علاقمند نيز ارتباط برقرار شده است. اين صندوق به فعاليت‌هاي اقتصادي سالم خواهد پرداخت.

9. بانك اسلامي بين‌المللي

مجمع جهاني اهل‌بيت(ع) همچنين موافقت اصولي تأسيس بانك اسلامي بين‌المللي را دريافت كرده است. اين بانك كه دفتر مركزي آن در منطقه آزاد قشم خواهد بود حدود 2 سال به شكل آزمايشي فعاليت خواهد كرد. تأسيس اين بانك، نقش عمده‌اي در تجميع سرمايه‌هاي مسلمانان جهان و استفاده از آنها در جهت رفع نيازهاي امت ايفاء مي‌كند.

 

ارتباط با مجمع

نشاني دفتر مرکزی: ایران، تهران، بلوار کشاورز، نبش خیابان قدس، پلاک 246 ـ کد پستی 1417653741 .

صندوق پستی دفتر مرکزی: ایران، تهران، صندوق پستی 3831- 14155 .

تلفن دفتر مرکزی: 7 ـ 88970171 ـ 021

پست الكترونيك: info@ahl-ul-bayt.org   

نشاني دفتر قم (معاونت فرهنگي) : ایران، قم، بلوار جمهوري اسلامي، نبش كوچه 6  .

تلفن دفتر قم (معاونت امور فرهنگی): 2131221 ـ 0251

تلفن دفتر خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا : 2131323 ـ 0251

فاکس خبرگزاری اهل‏بیت(ع) ـ ابنا : 2131258 ـ 0251

 

جدیدترین بیانیه مجمع
مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) با انتشار بیانیه‌ای، ضمن محکوم کردن جنایات وحشیانه گروه تروریستی بوکوحرام از سازمان‌های اسلامی و انسانی خواست برای ریشه‌كن كردن فتنه و تندروی و اقدامات كه اسلام را مخدوش می‌سازد برخورد جدی نمایند.متن کامل بیانیه مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) به شرح زیر است:بسم الله الرحمن الرحیمدر سایه سكوت مدعیان حقوق بشر و انسان دوستی باز هم شاهد تداوم كشتار و تبعیض نژادی توسط سازمانهای تروریستی مسلح درجهان اسلام هستیم.
 
آخرین اخبار
 
Copyright © 2009 The AhlulBayt World Assembly . All right reserved

Fatal error: Exception thrown without a stack frame in Unknown on line 0